7 Karışımlı Yaptat Kervansaray kahvesi

Telefon Numaralarımız: (507) 399-8600

Türk Kahvesi

Günde iki fincan kahvenin kolon kanseri riskini, kalin bagirsak kanseri riskini yüzde 25, safra kesesinde tas riskini yüze 45 azalttigini gösteriyor.

Kahvenin içerdigi kafein maddesi, sinir sistemini uyarip zihinsel aktiviteyi güçlendirir. Uyusuklugu giderip enerji verir ve uyanik kalmayi saglar. Yapilan arastirmalar günde 6 fincan kahve içen 55 yasindaki bir kisinin düsünme potansiyelinin içmeyenlere oranla 6 kat daha fazla oldugunu gösteriyor. Ayrica kahve içenlerde içmeyenlere nazaran daha az dis çürügünün olmasi, bir baska dikkat çekici arastirma sonucu.
Kahve içtikten sonra organizmada ani degisiklikler oluyor. Tüm vücut ani bir enerji akimi ile doluyor. Bu enerji çocuklarda 3, yetiskinlerde ise 5 – 7 saat sonra azalmaya basliyor. Tüm bu olumlu yönlerine ragmen kahveyi çok fazla tüketmemekte fayda var. Çünkü asiri kahve tüketimi sürekli bir uykusuzluga ve mide rahatsizliklarina neden oluyor. Ayrica asiri tüketim yüksek tansiyona da sebep olabilir.

Kahvenin selülit yapmak bir yana, vücuda daha fazla hareket kazandirarak, metabolizmanin yag yakmasina katki sagladigi saptanmistir.
Kahvenin ayrica depresyon ve alkolizm tedavisine iyi geldigi biliniyor.

Kahve yemek üzerine içildiginde, sindirimi kolaylastirir. Bu yönüyle sekerli içmemek kaydiyla kilo almayi ve mide eksimelerini önler. Asil yarari hayali genisletir, hafizaya güç verir, hareket saglar ve gevsekligi giderir. Kahvenin düsünceye açiklik getirdigi bir gerçektir. Sairler siirlerini ya-zarlarken, yazarlar makalelerini hazirlarken, ressamlar tablolarini yaparlarken, kahve fincanlari en yakin ve sempatik destekçileri olmustur. Ünlü sair Esref’in, hicviye yazmadan önce, iki çay dolusu kahve içtigi söylenir. Türk kahvesinin ayricaligini belirleyen noktalari özetlersek diyebiliriz ki; Türk kahvesinin (dozunda içildigi takdirde) sagligi tehdit edecek zararli yani yoktur. Teskin edici ve dinlendirici özelligi vardir. Bir fincan kahvedeki 50 mg. kafein hemen vücuttan atilir. Bu bakimdan Türk kahvesi fincani ideal ölçülere sahiptir. Bir fincandan fazla içildiginde zihin açici, uyarici, enerji verici özelligi ön plâna çikar. Yerinde ve zamaninda içildigi zaman olaganüstü bir keyif verici olarak ün yapmistir.
Kararinda içilen, yani günde 2 fincan Türk kahvesi sagliga faydalidir